Plus liga kobiet – siatkówka

Minał już trzeci sezon Plus Ligi Kobiet – międzynarodowej ligi sportu siatkarskiego łączacego 22 zespolowe z czterech grup. Celem tego projektu jest oferowanie profesionalnej rozgrywki na najwyższym poziomie oraz danie mozliwości rozwoju mniejszym drużynom – Enerdze MKS Kaliszu czy Wonju V-birds. Ma on również na celu uwidocznienie talentu i determinacji pań grajacych w tej ligii.

Minął właśnie trzeci sezon nowo powstałej ligi siatkarskiej – Plus Ligi Kobiet. Jest to odpowiednik siatkarskiej męskiej ligi, z 22 zespołami podzielonymi aż na cztery grupy. W obecnym składzie są takie kluby jak Legionovia Legionowo czy PGE Atom Trefl Sopot, ale również drużyny, którym dawało się szansę na rozwój – Energa MKS Kalisz, Wonju V-birds i inne. Celem tego projektu jest oferowanie kobietom zawodowej siatkówki na najwyższym poziomie.

Skutkiem powstania Plus Ligi Kobiet jest śmiałość oraz hart ducha pokazywany przez te dziewczyny na każdym meczu. Michał Mieszała (austriacki siatkarz i trener) odniósł się do tego fenomenu i stwierdził: „Mecze siatkówki kobiet w Plus Lidze dostarczały w tym sezonie naprawdę dobre emocje i przeżycia – One grały ostatnio bardzo dobrze”.

Ten sezon był naprawdę intensywny. Skończył się zwycięstwem Development Stars Nowy Gabin po wojnie nerwów trzech setów z PGE Atom Trefl Sopot (1:2). W finale tegorocznego sezonu reperezentacja Polski również okazała swoją siłę, ponieważ znalazła się w pierwszej trójce. To dowodzi sporych potencjał polskich atletek, którzy po raz kolejny udowodnili swoje umiejętności i doskonałość w wykonywaniu siatkówki.

Doskonale spisały się również drużyny, takie jak Budowlani Łódź czy BKS Aluprof Bielsko-Biała. Pierwsza z nich niestety nie udało się powtórzyć wyniku z poprzedniego sezonu (zosatnio zdobyta Puchar Polski), lecz to nie znaczy, że przed nimi znikają jakiekolwiek perspektywy sukcesu.

Plus liga kobiet to najwyższa liga w kraju w siatkówce plażowej dla kobiet. W rozgrywkach uczestniczy 8 zespołów z całej Polski. Gra toczy się od września do czerwca w siedzibach poszczególnych drużyn, a decydujące pojedynki zostaną rozstrzygnięte w Play Off.

Liga jest bardzo popularna w Polsce i ma długą tradycję. Zaczęła się od pierwszych rozgrywek w 1991 roku, w których wzięło udział sześć drużyn. Od tego czasu liczba drużyn i poziom konkurencji systematycznie rosły, a od 2015 roku Plus Liga stała się profesjonalną ligą zawodników siatkarskich.

Rozgrywki Plus Ligi oferują emocjonujący sport w wykonaniu utalentowanych siatkarek. W każdym sezonie spotyka się tu trochę doświadczonych i młodych graczy, dzięki czemu widzowie mogą oglądać zarówno zawodników z doświadczeniem, jak i graczy, którzy dopiero wchodzą na arenę siatkarskich zawodów.

Ligowe mecze przyciągają tłumy fanów siatkówki, dlatego zespół Lotosu Gdańsk oprócz swojej bazowej publiczności manufakturowych na każdy mecz przyciąga tysiące entuzjastów siatkówki, którzy przychodzą, aby śledzić i dopingować swoje ulubione drużyny lub gwiazdy.

Plus Liga to również doskonałe środowisko dla młodych talentów do polityki sportowej i osiągnięcia sportowych sukcesów na międzynarodowej scenie – takich jak reprezentanci Polski Agata Mróz i Monika Bociek oraz byli mistrzowieMVP Iga Baumgart-Witan i Anna Groniec.

Grali tutaj już najlepsi polscy siatkarze, co sprawia, że Plus Liga jest jednocześnie miejscem, gdzie można podpatrzeć graczy na poziomie europejskim, ale także uczyć się od najlepszych i ćwiczyć nowe umiejętności siatkarskie – co czyni jeden z najważniejszych turnieji siatkarsko-beachvolleyballowych w Polsce.